ul. Szkolna 6, 05-506 Lesznowola
tel. 22 757 93 99,

PAŹDZIERNIKOWE WYCIECZKI KÓŁ TURYSTYCZNYCH

PAŹDZIERNIKOWE WYCIECZKI KÓŁ TURYSTYCZNYCH

W październiku 2018 roku Klub Młodego Turysty i Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne wzięły udział w dwóch sobotnich wycieczkach. Były to Spacery Warszawskie organizowane przez Oddział PTTK Ochota w Warszawie.

Pierwszy z nich odbył się 6.10. i stanowił kontynuację obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego temat to: Szlakiem tablic i pomników upamiętniających Ojców Niepodległości. Na wycieczce była mowa o mężach stanu, którzy przyczynili się do odrodzenia naszej Ojczyzny i których nazwiska wymieniono w uchwale sejmowej. Byli to: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. Pomniki czterech pierwszych usytuowane są przy Trakcie Królewskim na odcinku od Belwederu do placu Trzech Krzyży, pozostałe dwa pojawią się tam w ciągu dwóch najbliższych lat. Oprócz wspomnianych monumentów oglądano samochód zakupiony dla Marszałka Piłsudskiego oraz miejsca, w których znajdowały się jego mieszkania i gabinety. Szkoda, że w tej ciekawej wycieczce wzięło udział tylko kilkoro uczniów z Lesznowoli.

Kolejny spacer odbył się 20.10. pod hasłem Ogród Krasińskich z mapką TRInO i polegał na odszukaniu przez kilkuosobowe zespoły zaznaczonych na mapie miejsc i wykonaniu zadań z nimi związanych. Obejrzano kilka tablic i pomników, zabytkowe budowle i oczywiście – jak wskazuje temat – piękny park. Po rozstaniu z grupami z innych szkół uczniowie z Lesznowoli zwiedzili jeszcze okolice placu Grzybowskiego. Celem było uzupełnienie brakujących miejsc do odznaki „Warszawskie Ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Dzięki temu siedmioro uczniów otrzyma je już podczas obchodów Święta Niepodległości. Gratulacje! W budynku PAST-y bardzo uprzejmy pan pozwolił grupie obejrzeć wnętrze sali, w której spotykają się uczestnicy Powstania Warszawskiego. Było to bardzo interesujące.

Podczas obu wycieczek uczniami z Lesznowoli opiekowały się panie: Małgorzata Grudzińska, Agnieszka Mazur i Monika Zaleśna.

do góry